Stan badań a zagrożenie plagiatem
Stan badań jest tą częścią pracy dyplomowej, w której mogą się pojawiać znamiona plagiatu, jeśli autor odpowiednio nie zaplanował swoich badań. Pierwszym problem jest więc brak pogłębionej koncepcji pracy, co wynika z pozostawania na etapie zagadnienia badawczego, bez jego uszczegółowienia w formie problemu badawczego.
Na wstępnym etapie przygotowywania pracy dyplomowej często pojawiają się zaniechania, których konsekwencją są trudności w pisaniu. W związku z tym warto pamiętać, że:
- Wstępnie wybrane zagadnienie badawcze jest weryfikowane w trakcie przeglądu literatury do stanu badań. Sprawdzamy wtedy, na ile zaproponowane zagadnienie zostało już opracowane, w jakim zakresie można je uzupełnić w kontekście współczesnego stanu wiedzy czy np. zapotrzebowania społecznego.
- Sformułowanie zagadnienia badawczego jest wystarczające tylko na bardzo wstępnym etapie pracy.
- Przed przystąpieniem do pisania trzeba sformułować problem badawczy i zapisać go w ramach akapitu informującego o celu pracy. Ostateczna wersja tego fragmentu jest przeznaczona dla odbiorcy tekstu (m.in. promotora i recenzentów), ale wstępnie będzie to przede wszystkim informacja dla autora (jako odpowiedź na pytanie, w jakim celu prowadzone są badania?). W związku z tym akapit ten często ma przez jakiś czas postać roboczą, która w trakcie finalizowania pracy jest doprecyzowywana. Ustalony problem badawczy pozwala dobrze przygotować konspekt pracy, a na jego podstawie także spis treści.
Tytuły poszczególnych rozdziałów stanu badań powinny być zawężone do zakresu analizy zaplanowanej w pytaniu badawczym. Dzięki temu nie będziemy zobligowani do relacjonowania wszystkiego, co napisano na dany temat (tym bardziej) jest to często nawet niemożliwe, i nie będziemy streszczać kolejnych publikacji, co w prosty sposób prowadziłoby nas do plagiatu.
